فرآیند کاویفرآیند کاوی برای مدیران

فرایند کاوی در کسب و کار : مدل های فرایندی استخراج شده از کسب و کار Play-Inو Play-Out

یکی از مهمترین نکاتی که فرایند کاوی در کسب و کار به آن تاکید دارد، آن است که مدل استخراج شده از فرایندهای کسب و کار، و آنچه گه در واقعیت رخ میدهد بیشترین انطباق را با هم داشته باشد. برای همین منظور ما از سه رویکرد زیر را برای بررسی انطباق مدل فرایندی استخراج شده و آنچه در واقعیت رخ می‌دهد، استفاده میکنیم

  1. Play-In
  2. Play-Out
  3. Replay

رویکرد Play-Out: این رویکرد به استفاده کلاسیک از مدل های فرایند ارجاع داده می شود. در این رویکرد مدل فرایندی کسب و کار به عنوان ورودی الگوریتم داده می شود و بر اساس آن رفتارهای کسب و کار استخراج می گردد. Play-Out می تواند هم به منظور آنالیز و هم بهبود فرانید های کسب و کار مورد استفاده قرار بگیرد. می توانیم برای بهبود فرایند از مدل های توسعه یافته، استخراج شده از روی event logs کمک بگیریم. (اطلاعات کامل رو قبلا توی این مطلب بررسی کردیم).

فرایند کاوی در کسب و کار
فرایند کاوی در کسب و کار : رویکرد Play-Out

رویکرد Play-In: دقیقا بر عکس Play-Out است. در  Play-In نمونه رفتاری فرایند به عنوان ورودی به الگوریتم داده می شود و هدف این است مدل کسب و کار بر اساس آن ایجاد گردد. به عبارت ساده تر همان چیزی که تا کنون به بررسی ان پرداخته ایم. یعنی با استفاده از فایل event logs، بتوانیم مدل کسب و کار را استخراج کنیم. (به عنوان نمونه یم تواند به مطلب ۱ و مطلب ۲ و مطلب ۳ مراجعه کنید). این تکنیک ها با عنوان استنتاج (inference) هم شناخته می شود.
نمونه رفتاری فرایندی معمولا در قابل درخت تصمیم گیری است. به عنوان مثال ” کسی که روزی ۲ لیوان شیر می‌خورد و ورز می‌کند، طول عمر طولانی خواهد داشت”

فرایند کاوی در کسب و کار

فرایند کاوی در کسب و کار : رویکرد Play-In

در این مطلب دو رویکرد Play-In و Play-Out را بررسی کردیم. اطلاعات دقیق تر در مورد رویکرد سوم  ( Replay ) را در مطلب بعدی ارائه خواهیم داد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن