فرآیند کاویفرآیند کاوی برای مدیرانمطالعه موردی فرآیند کاوی

بررسی یک نمونه واقعی از فرایند کاوی – بخش اول تحلیل event logs

دراین مطلب قصد داریم یک نمونه واقعی از تحلیل فایل event log رابر اساس الگوریتم های فرایند کاوی ارائه بدهیم.

فرض کنید ما داده های فرایندی یک کسب و کار را گرفته ایم و به صورت زیراست:

فرایند کاوی

نمونه یک فایل event log شامل فرایند های یک کسب و کار

همانطور که در شکل بالا مشاهده میکنید، هر خط شامل یک رویداد است (event). البته ذکر یک  نکته قائل توجه است که رویدادهای مربوط به یک فرایند به صورت یک گروه نمایش داده شده است تا درک بهتری از فایل ایجاد گردد، وگرنه لزومی به دسته بندی کردن اطلاعات نیست. این کار تنها به هدف نمایش بهتر داده‌ها و درک بهتر آنها شده انجام شده است.

در شکل بالا در فرایند در قالب یک نمونه (Case) نمایش داده شده است. همانطور که در شکل مشخص است فرایند شماره ۱، خودش دارای ۵ رویداد می باشد
اولین رویداد، فرایند شماره ۱،  فعالیت ثبت درخواست است (register request) که توسط Pete در تاریخ ۳۰ دسامبر ۲۰۱۰ ثبت شده است. در این جدول برای هر یک رویداد یک عدد یکتا در نظر گرفته شده است برای رویداد register request در فرایند ۱ ، این عدد یکتا برابر ۳۵۶۵۴۴۲۳ است. این عدد تنها برای ان است که بتوانیم رویدادها را از یک دیگر تشخصی  دهیم. در جدول ساعت دقیق اجرای هر رویداد، فرایند نیز نمیاش داده شده است.
البته ساختار event logs ارائه شده در این شکل بالا، استاندارد نمی باشد و ممکن است در بعضی از event log ها اطلاعات مربوط به زمان فقط شامل تاریخ باشد و زمان انجام رویداد ثبت نشده باشد. بر عکس ممکن است در event logs برای هر رویداد زمان شروع و پایان نیز نگهداری شود. این که چه میزان داده نگهداری شود بسته به نوع کار و خروجی که ما می خواهیم از فرایند کاوی بگیریم دارد. هزینه انجام رویداد، منابعی که برای هر رویداد استفاده می شود، نیز می تواند جزء اطلاعاتی باشد که نگهداری می شود.

تا اینجا یک بررسی کلی بر روی فایل event log  ارائه دادیم. انواع اطلاعاتی که می تواند در مورد هر فرایند نگهداری شود مورد بحث قرار گرفت. در مطالب بعدی نتیجه اجرای الگوریتم های فرایند کاوی را بر روی این فایل event log ارائه خواهیم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن