آموزش فرآیند کاویفرآیند کاویفرآیند کاوی برای مدیرانکشف فرآیند

بررسی یک مثال از Petri Nets در کسب و کار – قسمت اول

توی مطلب قبلی  در مورد مدل سازی فرایند های کسب و کار با کمک Petri Nets صحبت کردیم و کلیات رو بررسی کردیم توی این مطلب قصد داریم جزییات بیشتری رو از Petri Nets بیان کنیم.
یک سوال مهم رو قصد داریم توی این مطلب بهش پاسخ بدیم. اگر یک مدل کسب و کار بر اساس Petri Nets رو بهمون دادن از چطوری میشه از روی اون، فرایند های که توی کسب و کار رخ میده رو بررسی کنیم. قبل از اینکه بخواهیم این کار رو انجام بدیم باید با مفاهیم “token” و “place  های علامت گذاری شده” آشنا باشید ، در صورتی که با این مفاهیم آشنا نیستند می تونید این مطلب رو مطالعه کنید، تا در ادامه مطلب با ابهام روبرو نشید.

مثال زیر رو در نظر بگیرید

Petri Nets

فرض کنید token توی نقطه start هستش. ما یک مفهومی توی Petri Nets داریم به اسم قانون شلیک که به این معنا است که token یک مرحله در مدل پیش برود (این قانون در واقع نمایش دهنده پویایی و حرکت در مدل است)
وقتی که token توی نقطه شروع است، place علامت گذاری عبارتند از

[Start]

وقتی توکن شلیک می شود (قانون شلیک)، انتقال (transition) ثبت درخواست (register request)  انجام می شود و سپس ما دوتا place داریم که توکن می تونه به هر کدومش وارد بشه. به عبارت دیگه بعد از انتقال ثبت درخواست دو حالت ممکن است رخ بدهد. این امر باعث می شود که یک token به دو token تبدیل شود. در نتیجه place  های علامت گذاری به صورت زیر می شود (به عبارت دیگر place های که توکن در اونها قرار داده به صورت زیر میشه)

[C1,C2]

خوب این به چه معنا است

  1. Token دیگر در نقطه شروع قرار ندارد
  2. گام شروع فرایند فعالیت ثبت درخواست است.
  3. از آنجایی که پس از انجام فعالیت ثبت درخواست یک توکن به دو توکن تبدیل شد، در نتیجه دو حالت مختلف ممکن است برای فرایند ما رخ دهد.

اگر بخواهیم کمی ریاضی گونه صحبت کنیم، این میشه که
وقتی ما یک توکن داریم که قبل از یک انتقال قرار داره، شلیک میکنیم، باعث میشه که انتقال فعال بشه. در شکل بالا وقتی توکن در start و چون start ورودی انتقال ثبت درخواست است باعث می شودکه انتقال ثبت درخواست فعال شود. وقتی یک انتقال فعال می شود، توکن را از ورودی خود می گیرد و به تمام خروجی های که از آن ناشی می شود ارسال میکند. در شکل بالا وقتی انتقال ثبت درخواست فعال می شود چون دو تا خروجی دارد باعث می شود که یک توکن به دو توکن تبدیل شود.

هدف این مطلب اینو بود که با قانون شلیک و حرکت توکن در Petri Nets آشنا بشید، ادامه بررسی توی مطلب بعدی بیان خواهیم کرد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن