الگوریتم کلونی مورچگانالگوریتم های تکاملیهوش مصنوعی

آموزش الگوریتم کلونی مورچگان S-ACO – قسمت دوم

در مطلب قبلی الگوریتم S-ACO رو به عنوان یکی از پایه ای ترین الگوریتم کلونی مورچگان ACO معرفی کردیم. همین طور گام اول این الگوریتم رو بررسی کردیم در این مطلب قصد داریم گام دوم اون رو مورد بررسی قرار بدیم.
الگوریتم S-ACO  دارای ۴ گام است که عبارتند از:

  • حرکت مورچه از سمت لانه به سمت غذا برای پیدا کردن مسیر
  • حرکت مورچه از سمت غذا به سمت لانه و به روز رسانی فرمون مسیر
  • به روز رسانی فرمون ها بر اساس میزان کیفیت مسیر
  • تبخیر فرمون

در این مطلب، بخش دوم  الگوریتم کلونی مورچگان S-ACO که “حرکت مورچه از سمت غذا به سمت لانه و به روز رسانی فرمون مسیر” را بررسی می کنیم.

همانطور که در بیان کردیم مورچه های مصنوعی ما، دارای یک حافظه کوچک هستند که ای حافظه ها با آنها کمک میکند تا از وقتی مسیر لانه تا غذا را پیدا کنند، از بعضی از مشکلات مانند ایجاد حلقه در مسیر جلوگیری کند. حذف حلقه کمک زیادی بهبود کارایی الگوریتم میکند. (مورچه مصنوعی و تفاوت اون با مورچه ها واقعی در این مطلب بیان شده است)
وقتی مورچه ها  به غدا می رسند و آماده برگشت به خانه می شوند، به عبارت دیگر مد حرکتی برگشت هستند. با استفاده از حافظه خود مسیری که از لانه تا غذا را طی کرده اند به یاد می آوند و با کمک آن مسیر برگشت را پیدا میکنند. مورچه ها مسیری که در مد حرکتی رو به جلو، طی کرده اند را در مد حرکتی برکشت برعکس طی میکنند تا به خانه برسند.(اطلاعات کامل در مورد انواع مد حرکتی مورچه ها در این مطلب می تونید مطالعه کنید)

مهم ترین نکته در مورد مد حرکتی برگشت آن است که مورچه در مسیر برگشت خود بر روی مسیر فرمون می پاشند. (قبلا گفتیم که مورچه های مصنوعی در مسیر لانه تا غذا فرمونی بر روی مسیر نمی پاشند).

در مطلب بعدی در مورد مکانیزم پاشیدن فرمون در مسیر بیشتر توضیح میدیم (گام سوم الگوریتم کلونی مورچگان S-ACO).

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن