داده کاویداده کاوی برای مدیرانمطالعه موردی داده کاوی

نمونه تحلیل کسب و کار با کمک میمزی داده – قسمت دوم

در مطلب قبلی نمونه های از تحلیل های مربوط به ممیزی داده را مورد بررسی قرار دادیم در این مطلب تعدادی دیگر از تحلیل های حاصل از ممیزی داده رو مورد بررسی قرار می دهیم.

یکی دیگر از اطلاعاتی که در گام ممیزی داده استخراج می شود، بررسی توزیع داده ها است. توزیع داده ها کمک میکند تا بتوانیم درک بهتری را از رنج مقادیر که هر یک از داده ها می پذیرند به دست بیاوریم. در شکل زیر نمونه های از این توزیع ها نمایش داده شده است.

نمونه اول :در شکل زیر توزیع آدرس های مربوط به مشتریان مشخص شده است

تحلیل کسب و کار

تحلیل کسب و کار : جدول توزیع آدرس های مشتریان

دو اطلاع مهم که از جدول فوق به دست می آید این است که

  • اکثر مشتریان ما در North America و Africa قرار دارند
  • از آنجایی که ۵۰ درصد داده های مربوط به آدرس ها در دسترس نیست، استفاده از این داده در تحلیل ها ممکن است نتایج خروجی را تحت تاثیر قرار دهد.

نمونه دوم :در شکل زیر توزیع جنسیت و میزان درامد مربوط به مشتریان مشخص شده است

تحلیل کسب و کار

تحلیل کسب و کار : جدول توزیع جنسیت و درآمد های مشتریان

دو اطلاع مهم که از جدول فوق به دست می آید این است که

  • در داده های فوق نیز مشخص است که ۵۰ درصد اطلاعات مربوط به جنسیت مشتریان در دسترس نیست از این رو استفاده از این داده هم می تواند خروجی داده کاوی را تحت تاثیر قرار دهد.
  • در بخش مربوط به توزیع داده های مربوط به در آمد مشتریان ثبت شده است، همانطور که مشخص است ۲ درصد داده ها در دسترس نیست. در نتیجه میتوان به عنوان یک داده قابل قبول و معتبر در داده کاوی کسب و کار از آن استفاده کرد.

نمونه سوم:در شکل زیر توزیع تاریخ پیوستن مشتری به کسب و کار مربوط به مشتریان مشخص شده است

تحلیل کسب و کار

تحلیل کسب و کار : جدول توزیع تاریخ پیوستن مشتری به کسب و کار

در جدول فوق تاریخ پیوستن مشتری به کسب و کار نمایش داده شده است. همانطور که مشخص است، بین سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ رشد مشتریان قبا توجه بوده است. این به این معنا است که سیاست ها ، تکنیک ها  و راهکارهای که برای جذب مشتری در این بازه انجام شده است موفق بوده است. در نتیجه بررسی و ارزیابی قرار داد آنها، می تواند بسیار مفید باشد.

در این مطلب ما قصد داشتیم تا از خروجی های واقعی را از مباحث تئوری که تا حالا بیان کردیم را ارائه دهیم. در مطالب بعدی مثال های بیشتری را از تحلیل کسب و کار با کمک ممیزی داده ارائه خواهیم داد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن