الگوریتم ژنتیکالگوریتم های تکاملیهوش مصنوعی

عملگر انتخاب الگوریتم ژنتیک

ابتدا یک نگاهی بندازیم ببینم تا کجای الگوریتم ژنتیک رو پیش رفتیم

عملگر انتخاب

چرخه الگوریتم ژنتیک

ما تا حالا دو گام رو پیشرفتیم

گام اول جمعیت اولیه : جمعیت اولیه در واقع شامل تعدادی کروموزوم (همان جواب های احتمالی مسئله) می باشد. اطلاعات کامل در مورد جمعیت اولیه رو می تونید در این مطلب مطالعه کنید.

گام دوم ارزیابی کروموزوم ها : تابع برازش مشخص میکند که هر یک از کروموزوم ها (یا همان جواب های مسئله) چقدر خوب هستند. خلاصه مطالب مربوط به تابع برازش (تابع ارزیابی کروموزوم ) رو توی مطالب زیر می تونید دنبال کنید.

گام بعدی بحث انتخاب کروموزوم است. برای این منظور ما ابتدا فرایند انتخاب را در محیط واقعی بررسی میکنیم.

با توجه به نظریه های حوزه ژنتیک (که ما زیاد بهشون کار نداریم) برای تولید نسل جدید از جمعیت فعلی ، باید کروموزوم هایی از این جمعیت را برای ادغام و تکثیر انتخاب کنیم که از بهینگی بیشتری برخوردارند (بهینگی هر کروموزوم با استفاده از تابع برازش محاسبه می شود). هر چه یک کروموزوم بهتر باشد شانس بیشتری برای انتخاب خواهند داشت.

نکته مهم در این در پاراگراف بالا این است که، ما باید از بین جمعیت فعلی، تعداد کروموزوم رو انتخاب کنیم و بر اساس اون نسل بعدی رو ایجاد کنم. مهمترین نکته در این فرایند شیوه انتخاب کروموزوم است. روش های مختلفی برای انتخاب کروموزوم وجود دارد که هر یک مزیت ها و معایب مربوط به خود را دارد. هر یک از روشهای انتخاب با عنوان ” عملگر انتخاب ” شناخته می شوند. هر یک از این عملگرها یک مبتنی بر یک منطق هستند.

در این مطلب یک دید کلی نسبت به عملگر انتخاب پیدا کردیم، منتظر مطالب بعدی ما در ارتباط با انواع عملگرهای انتخاب باشید

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن