الگوریتم رقابت استعماریالگوریتم های تکاملیهوش مصنوعی

چرخه الگوریتم رقابت استعماری

در مطلب قبلی کلیات الگوریتم رقابت استعماری رو به صورت مختصر بیان کردیم. در این مطلب قصد داریم چرخه الگوریتم رقابت استعماری را بیان کنیم. همانند سایر الگوریتم های که در سایت بررسی کردیم، پس از بیان معرفی کلی چرخه الگوریتم و اجزاء اون، هر جزء رو با جزییات و مثال پیگیری خواهیم کرد.

در شکل زیر چرخه الگوریتم رقابت استعماری نمایش داده شده است.

چرخه الگوریتم رقابت استعماری

چرخه الگوریتم رقابت استعماری

این الگوریتم همانطور که از اسمش مشخصه از رقابت‌هاي استعماري بین کشور ها الهام گرفته شده است. اين الگوريتم، از چندين کشور در حالت اوليه شروع مي‌شود. (کشورها همون جوابهاي مساله هستند و معادل کروموزوم در الگوريتم ژنتيک هستند). در این الگوریتم کشورها به دو دسته تقسيم مي‌شوند: امپرياليست (استعمارگر) و مستعمره. هر استعمارگر، بسته به قدرت خود، تعدادي از کشور‌هاي مستعمره را به سلطه خود درآورده و آن‌ها را کنترل مي‌کند.

در گام اول جمعیت اولیه شامل تعداد کشور به صورت تصادقی ایجاد می گردد و از بین کشورها ایجاد شده قوی ترین ها به عنوان استعمارگر بسته به قدرت خود تعدادی مستعمره خواهند داشت.

کشورهای استعمارگر سعی میکنند تا کشورهای مستعمره را تا جایی که ممکن است شبیه خود کنند (این اصل با عنوان سیاست جذب شناخته می شود). در حین سیاست جذب، ممکن است یک مستعمره قدرتش از استعمارگری که تحت سلطه آن است بیشتر و این امر باعث می شود که جای استعمارگر و مستعمره عوض شود.

مرحله بعدی فرایند “رقابت استعماری بین استعمارگران است” که مهمترین بخش های این الگوریتم رقابت استعماری است. در طي رقابت استعماري، امپراتوری‌های ضعيف، به تدريج قدرت و مستعمره های خود را از دست داده و به مرور زمان با تضعيف شدن از بين مي‌روند. این رقابت تا جایی ادامه پیدا می کند که تنها يک امپراتوری باقی بماند و همه کشور ها زیر سلطه آن باشند.

 

شاید بعضی از بخش های این الگوریتم برای شما فعلا مبهم باشد، نگران نباشید در مطالب بعدی هر بخش را به جزییات بیان خواهیم کرد. منتظر مطالب بعدی باشید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن