ابزارهای فرآیند کاویفرآیند کاویفرآیند کاوی برای مدیران

بررسی دقت مدل های ایجاد شده از فرایندهای کسب و کار

توی مطلب قبلی در مورد مدل سازی صحبت کردیم و کلیات اونو بیان کردیم. توی این مطلب قصد داریم یکم در مورد خود مدلسازی صحبت کنیم.

یک سوال که قصد داریم بهش جواب بدیم اینکه آیا مدل های ایجاد شده از کسب و کارها دقیق هستند؟

پاسخ منفی است، این عدم دقیق بودن می تونه چندین دلیل داشته باشه که در ادامه به بعضی از اونها اشاره می کنیم. بعضی از این دلایل ذات کسب و کار است و بعضی موارد هم مستقل از خود کسب کار است.

  • مدل ها معمولا حالت ایده آل انچه که در واقعیت رخ میدهد را نمایش میدهد. وقتی که طراحان مدل و مدیرانی که خواند در تدوین مدل کسب و کار حضور داشته باشند، معمولا فرایند های نرمال یا اونهای که مورد قبول است رو در مدل نهایی می اوردند. مدل های تولید شده حدود ۸۰ درصد فرایند های کسب و کار را  شامل میشه. این امر چندین دلیل را می تواند داشته باشد. مهم‌ترین این دلایل عبارتند از ۱) طراحان مدل و مدیران معمولا نسبت به همه فرایند ها و استثنائات آنها  اشراف کامل ندارند، ۲) نکته بعدی اینکه معمولا دید افرادی که یک فرایند را برای مدت طولانی انجام میدهند با کسی که اطلاعات کلی در مورد فرایند دارد  بسیار متفاوت است، همین امر باعث می شود حتی در مصاحبه با کسی که فرایند را انجام میدهد بعضی اطلاعات بدیهی به نظر برسد و در مصاحبه بیان نشود و ۳) معمولا در طراحی مدل کسب و کار سعی می شود که طرح قابل فهم باشد، ریز شدن بیش از حد در فرایند ها باعث می شود خوانایی مدل کاهش پیدا کند، به همین خاطر بخشی های از فرایند ها در مدل سازی نهایی قرار داده نمی شود.

 

  •  یکی دیگر از دلایل دقیق نبودن فرایند ها این است ناشی از خود فرایند است. بعضی از فرایند ها بسیار ساده هستند در نتیجه ایجاد مدل برای آنها بسیار راحت می باشد. گاهی فرایند های پیچیده دارای چندین ریز فعالیت می باشند و هر ریز فعالیت چندین نفر را درگیر میکند،و هر فرداولویت بندی مختلفی در انجام وظایف دارند، این پیچیدگی باعث می شود که مدل سازی فرایند چندان دقیق نباشد. مدل سازی این گونه فرایند های پیچیده،  بسیار مشکل است در نتیجه نیاز به ساده سازی دارد و یا حتی ممکن است در مرحله طراحی مدل تمام بخش های فرایند توسط طراحان مدل و مدیران مورد توجه قرار نگیرد و از قلم بیفتد

تا اینجا دو دلیل برای عدم دقت مدل فرایند های کسب و کار بیان کردیم، در مطالب بعدی سایر عوامل و راهکارهای آن را بیان خواهیم کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن