داده کاویداده کاوی برای مدیران

متخصصان داده کاوی و تحلیگران کسب و کار

ما در دو مطلب گذشته دو نمونه از مشکلات حوزه کسب و کار را بررسی کردیم و تکنیک های داده کاوی را برای رفع آنها ارائه کردیم (مطلب ۱ مطلب ۲). در این مطلب قصد داریم ارتباط متخصصان داده کاوی را با کسب و کار بیشتر بررسی کنیم.

در ابتدا با یک مثال شروع می کنیم:

فرض کنید شما صاحب یک سری فروشگاه زنجیره ای در شهر هستید که تعداد زیادی مشتری داریداز فروشگاه های زنجیره ای شما خرید می کند.

برای تحلیل رفتار مشتریان نیاز دارید تا مشتریان را بر اساس کالاهای که خریده اند دسته بندی کند. بعلاوه اینکه این دسته بندی را به صورت سالیانه نیاز دارد. این گزارش به نظر یک گزارش معمولی و پر کاربرد می باشد که در هر حوزه کسب و کاری به آن نیاز است. اما همین گزارش ساده دردسرهای زیادی را به همراه دارد. مهمترین مشکل این گزارش را می توان در قالب یک سوال مطرح کرد “بهترین دسته بندی برای محصولات چگونه باید باشد؟. یا به عبارت دیگر معیار دسته بندی کردن مشتریان باید چه چیزی باشد

  • میزان خرید سالانه مشتریان
  • دسته بندی مشتریان بر اساس کالاهای که می خرند بدون در نظر گرفتن میزان خرید
  • دسته بندی بر اساس فروشگاه ها

و سایر دسته بندی ها که می شود ارائه داد.

برای دسته بندی محصولات دو نوع اطلاعات داریم که میتواند در خروجی تاثیر بگذارد

  1. داده های مستقیم : داده های که در خود محصول به صورت مستقیم وجود دارد مثلا : آیا نوع محصول در دسته بندی تاثیر داشته باشد یا نه؟ (مثلا دسته شوینده ها داشته باشیم یا خیر؟ / یا مثلا مواد غدایی یک دسته باشد یا به چند زیر دسته تقسیم شود دسته لبنیات، دسته حبوبات و … )
  2. داده های غیر  مستقیم : این داده ها معمولا توسط تحلیل گران و کارشناسان داده کاوی به داده ها اضافه می گردند. به عنوان مثال آیا فاصله بازه های خرید مشتری و یا مقدار خرید مشتری در هر زمینه در دسته بندی مهم است یا خیر؟

نکته مهم در مورد اطلاعات مستقیم و غیر مستقیم آن است که، نسبت اهمیت داده های مستقیم به داده های غیر مستقیم در تصمیم گیری مدیران باید ۱۰ درصد به ۹۰ درصد باشد. متخصصان داده کاوی می توانند در تهیه داده های غیر مستقیم با کیفیت بسیار موثر باشند.
یک سوال دیگر که در اینجا اهمیت متخصصان داده کاوی را مشخص میکند این است که، ایا هر داده غیر مستقیمی به درد می خورد؟ مسلما نه، اینکه چه داده ای به درد می خورد و چه داده ای به درد نمی خورد می تواند به کمک یک مشاور متخصص داده کاوی به خوبی انجام شود.

در مطلب بعدی کمی بیشتر در مورد داده های مستقیم و غیر مستقیم و اهمیت متخصصان داده کاوی صحبت خواهیم نمود

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن