داده کاویداده کاوی و شبکه های اجتماعی

گراف بهترین ساختار برای نمایش شبکه اجتماعی

همانطور که پیش از این بیان شد، داده کاوی در شبکه اجتماعی، به منظور درک بهتر ساختار آن انجام می‌شود. درک ساختار شبکه اجتماعی به این معنا است که بتوانیم جواب سوالاتی مانند موارد زیر را پیدا کنیم:

  1. مهمترین افراد در شبکه های اجتماعی چه کسانی هستند؟
  2. ساختار ارتباطات بین افراد چگونه است؟
  3. الگوهای رفتاری کاربران در شبکه های اجتماعی چگونه است؟

اولین سوالی که می‌خواهیم به آن جواب بدهیم آن است که بهترین شیوه نمایش یک شبکه اجتماعی چیست؟ جواب این سؤال بسیار ساده است. “بهترین شیوه برای نمایش شبکه اجتماعی، استفاده از ساختار گراف است.”

در نمایش گراف، افراد در قالب یک گره نمایش داده می‌شوند و ارتباط بین آنها، با یک یال بین انها نمایش داده می‌شود. فرض کنید ارتباط بین افراد در شبکه اجتماعی رابطه دوستی باشد. در شکل زیر یک شبکه اجتماعی کوچک شامل ۷ نفر و ارتباط دوستی بین آنها مشخص شده است.

داه کاوی در شبکه اجتماعی

نمایش شبکه اجتماعی با کمک ساختار گراف

با کمک نمایش گرافی شبکه های  اجتماعی (انچه مانند شکل بالا نمایش داده شده است)،  به راحتی می‌توان فهمید که یک نفر خاص با چه افرادی دوست است؟ چه کسی بیشترین دوست را دارد؟ دوستان مشترک بین دو فرد  چه کسانی هستند؟ و …. همانطور که مشاهده کردید با نمایش شبکه اجتماعی در قالب یک گراف بسیاری از سؤالات را می‌توان به راحتی جواب داد.

ارتباطات در شبکه اجتماعی می‌تواند غیر از دوستی نیز باشد. به عنوان مثال می‌توانیم یک شبکه اجتماعی از نویسندگان مقاله داشته باشیم که در ان گره‌ها نویسندگان مقاله  هستند و ارتباط بین آنها به  این معنا است که آن دو نفر مقاله مشترک داشته‌اند.

شبکه اجتماعی

در شکل بالا هر گره نمایش دهنده یک نویسنده است و ارتباط بین آنها نمایش دهنده این است که آن دو نفر یک مقاله مشترک دارند. در شکل فوق نویسندگان مشترک بین دو نویسنده خاص (گره ابتدایی و گره انتهایی گراف) نمایش داده شده است.

 

در مطالب بعدی گراف و ارتباط آن با داده کاوی در شبکه های اجتماعی را بیشتر توضیح میدیم و خواهیم دید که با تحلیل گراف چه اطلاعات ارزشمندی را می اتوان از شبکه های اجتماعی استخراج نمود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن