داده کاویداده کاوی برای مدیرانمطالعه موردی داده کاوی

کاربرد داده کاوی در حوزه سلامت

در این مطلب به کاربرد داده کاوی در حوزه سلامت می پردازیم. داده کاوی در بخش های مختلفی از حوزه سلامت می تواند کاربرد داشته باشد. در این مطلب تنها به یکی از آنها اشاره می کنیم.

زمانی که یک بیمار به پزشک مراجعه می‌کند، اطلاعات زیر می‌تواند به تشخیص بهتر درمان کمک کند:

  1. اطلاعاتی که بیمار خودش در اختیار پزشک قرار می‌دهد. این اطلاعات معمولاً توسط خود بیمارا ارائه می‌شود و از مهمترین منابع برای تشخیص بیماری است.
  2. سابقه بیمار: یکی دیگر از منابعی که می‌تواند به پزشک برای تشخیص بهتر بیماری، کمک کند، “سابقه پزشکی” فرد است. هر چه اطلاعات مربوط به سابقه پزشکی کامل‌تر باشد، مسلماً پزشک می‌تواند با اطمینان بیشتری بیماری را تشخیص دهد.
  3. سابقه بیمارانی که شرایط بیمار فعلی را دارند نیز می‌تواند به عنوان یک منبع اطلاعاتی مهم برای درمان بیمار به کار گرفته شود.

با توجه به مطالب بیان شده در بالا، هر چه میزان اطلاعات پزشک بیشتر باشد تشخیص صحیح بیماری با اطمینان بالاتر انجام می‌شود. نکته مهمی که در این باید به آن توجه داشت این است که هر چه میزان داده‌ها بیشتر باشد نتیجه بهتری می‌گیریم، اما اگر این داده‌ها بسیار زیاد باشد،  بررسی و نتیجه گیری بر اساس آنها از عهده یک نفر بر نمی‌آید. این نقطه دقیقاً محل ورود داده کاوی به حوزه سلامت است.

امروز بسیاری از بیمارستان‌های پیشرفته دنیا، با استفاده از تکنیک‌ها و ابزارهای داده کاوی، حجم بالای از داده‌های پزشکی را تحلیل و بررسی می‌کنند. خروجی داده کاوی می‌تواند منجر به تجویز و ارائه بهترین راه برای بهبودی بیمار شود.
 داده کاوی در حوزه سلامت محدود به مثال بالا نمی شود و نمونه ها و تحقیقات زیاد در این زمینه انجام شده است که در مطالب بعدی نمونه های از آنها را با جزییات بیشتری بررسی می کنیم.
 داده کاوی در حوزه سلامت
 نگاه کلی به داده کاوی در حوزه سلامت

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن