آموزش فرآیند کاویفرآیند کاویکلیات فرآیند کاوی

دسته دوم الگوریتم‌های فرایند کاوی، الگوریتم‌های انطباق فرایند (conformance)

توی مطلب قبل دسته اول الگوریتم‌های فرایند کاوی، الگوریتم‌های شناسایی فرآیند (discovery) رو بررسی کردیم و قول دادیم که سایر الگوریتم های خانواده فرایند کاوی رو هم توضیح بدیم. در این مطلب دسته دوم الگوریتم ها فرایند کاوی الگوریتم‌های انطباق فرایند (conformance) رو معرفی میکنیم.

دسته دوم الگوریتم‌های فرایند کاوی، الگوریتم‌های هستند که وظیفه اصلی اونا بررسی انطباق بین مدل موجود از فرآیندها با مدل استخراج شده از اطلاعات موجود در داده‌های رویدادی هستش (event log). مهم‌ترین هدف این دسته الگوریتم این است که بررسی کنیم آنچه که در واقعیت در حال رخ دادن است با مدلی که تدوین شده است انطباق دارد یا خیر.
در ادامه دو مثال بیان می کنیم

مثال اول از انطباق فرایند : فرض کنید ما در فرایند خرید شرکت تصمیم گرفته‌ایم که در فرایندهای که خرید بیش از ۱۰ میلیون تومان داریم، دو مرحله تأیید وجود داشته باشد (هم مدیر مالی و هم مدیر عامل). حال می‌توان این مدل را با مدل استخراج شده از event log ها مقایسه نمود و بررسی نمود ایا فرایند در حال اجرا با آنچه تدوین شده است انطباق دارد یا خیر.
مثال دوم  انطباق فرایند : یکی از مهمترین کاربردهای انطباق بررسی اصل four-eyes است. بر اساس این اصل تمام فعالیت‌های مرتبط با یک موضوع (تصمیم گیری، تأیید و …) نباید توسط یک فرد انجام شود و حداقل باید دو نفر در فرآیند دخیل باشند. با استفاده از conformance می‌توان بررسی نمود که آیا این قانون نقض شده است یا خیر.
در مطلب بعدی نوع سوم الگوریتم‌های فرایند کاوی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن