آموزش فرآیند کاویفرآیند کاویفرآیند کاوی برای مدیرانکلیات فرآیند کاوی

مدل سازی فرآیند های کسب و کار با کمک Workflow Nets

ما در مطالب قبلی دو شیوه مدل سازی فرآیند های کسب و کار رو بررسی کردیم، مدل سازی فرآیند ها با کمک سیستم انتقال و مدل  سازی با کمک Petri nets. در این مطلب مدلسازی Workflow Nets رو به عنوان سوم روش مورد بررسی قرار می دیم.
مدلسازی Workflow Nets در واقع یک زیر کلاس از Petri nets است که به اختصار WF-nets نیز نامیده می شود. یک Workflow Net یک Petri net است که یک گره (place) خاص به عنوان منبع (source) دارد که فرایند از آن آغاز می شود و یک گره خاص به عنوان چاه یا حفره (sink) دارد که فرایند در آن به پایان می رسد، و سایر گره های این مدل سازی روی مسیری از منبع به حفره قرار دارد.

در بسیاری از کسب و کار ها، ما یک چرخه داریم در از یک نقطه خاص شروع می شود (یک نقطه ورود دارد) و در یک نقطه خاص پایان می پذیرد (یک نقطه پایان مشخص دارند)، و یک سری فعالیت میانی که بین نقطه شروع و پایان وجود دارند. این فعالیت های میانی، رو واقع یک روال از پیش تعیین شده هستند. از نمونه  کسب کارهای که می توان با کمک Workflow Net آنها را مدل سازی کرد عبارتند از ۱- فرایند ارسال درخواست متقاضیان کار برای یک شغل در یک شرکت، ۲- سفارش مشتری برای خدمات یا کالای ارائه شده در یک کسب و کار، درخواست بیمه برای یک ارسال شرکت ارائه دهنده انواع بیمه و ….

از آنجایی که Workflow Net یک زیر کلاس از Petri net، در نتیجه بسیاری از مدل های ارائه شده با استفاده از Petri net ، خود یک Workflow Net هستند. (به شرط اینکه شرایط بیان شده را داشته باشد). در شکل زیر یک نمونه از Workflow Net ارائه شده است که خود یک Petri net است.

مدل سازی فرآیند

با توجه به اینکه مفاهیم مدل سازی فرآیند در Workflow Net همانند Petri net  است، از این رو آنها را تکرار نمیکنیم و می توانید آنها در مطالب مربوط به Petri net  را مطالعه کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن