فرآیند کاویفرآیند کاوی برای مدیران

بررسی دلایل عدم دقت مدل های ایجاد شده از فرایندهای کسب و کار

توی مطلب قبلی در مورد عدم دقت مدل کسب و کار صحبت کردیم و گفتیم که مدل ایجاد شده ممکن است منطبق با فرایند های کسب و کار نباشد.

در واقع توی مطلب قبل یک سوال مطرح کردیم آیا مدل های ایجاد شده از کسب و کارها دقیق هستند؟

پاسخ ما به این سوال هم منفی بود، ما دوتا دلیل رو بررسی کردیم توی این مطلب قصد داریم سایر دلایل عدم دقت مدل کسب و کار رو هم بررسی کنیم.

دلیل سوم عدم دقت مدل کسب و کار، ناتوانی در وارد کردن رفتارهای انسانی در مدل فرایند کسب و کار است: فرض کنید ما یک کسب و کار داریم که یک نفر در چند بخش آن تاثیر گذار است در نتیجه حواس فرد باید به چندین فعالیت باشد همین امر باعث می شود که نتوانیم فرایند ها را به صورت جدا جدا (isolation) مدل سازی کنیم و همین امر باعث غیر دقیق شدن فرایند ی شود. یک نمونه دیگر این است که چندین نفر ممکن است یک فرایند را انجام دهند. از انجایی که افراد دارای تجربه، تخصص  و دانش متفاوت هستند. در نتیجه بسته به اینکه هر یک از این افراد کار را انجام بدهند ممکن است سرعت انجام کار، کیفیت و … تغییر کند. این موارد را نیز نمی تواند در مدل فرایند وارد کرد. یک نمونه دیگر، قانون Yerkes–Dodson law است که در آن ارتباط بین حجم کاری و کیفیت کار خروجی بیان شده است. (صحبت در مورد این قانون خارج از حوصله این متن است)

دلیل چهارم دقت مدل کسب و کار، مدلسازی فرایند در سطح نامناسب جزییات است.  ممکن است که ۱- ما مدل را بیش از حد ریز کرده باشیم و در جزییات دقیق شده باشیم  طوری که اطلاعات مربوط به آنها در اختیار نباشد و ۲- یا اینکه برعکس مدل را خیلی در سطح بالا تولیده کرده باشیم و بخشی از اطلاعات از بین رفته باشد، در هر دو حالت خروجی مدل فرایند مناسب نیست. باید دقت داشت که مدل سازی فرایند بر اساس داده های که در اختیار طراحان مدل و مدیران قرار می گیرد و سوالاتی که باید با کمک مدل می خواهیم به آن پاسخ داده شود تولید می شود. در صورت عدم دقت در تعیین میزان جزئی شدن مدل، ممکن است مدل آنقدر کلی باشد که نتواند به سوالات پاسخ دهد و یا ممکن است بخواهیم مدل را آنقدر با جزییات تولید کنیم که با داده های موجود، امکان ایجاد آن وجود نداشته باشد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن