داده کاویداده کاوی و شبکه های اجتماعیمطالعه موردی داده کاوی

پیج رنک گوگل ، نمونه کاربرد الگوریتم های داده کاوی

توی مطلب قبلی در مورد PageRank صحبت کردیم. توی این مطلب یکی از کاربردهای این معیار مرکزیت رو بررسی میکنیم.
یکی از ممهترین نمونه های PageRank  رو میشه استفاده اون در جستجوی سایت معرف گوگل دونست. شاید شما هم تا حالا واژه های مانند پیج رنک گوگل ،  الگوریتم PageRank و … رو خیلی شنیده باشید. توی این مطلب این موضوع رو با جزییات بیشتری توضیح میدیم. نکته ضروری اینکه قبل از مطالعه این مطلب، مطلب قبلی که در مورد PageRank بود رو یک مرور کنید.

موتور جستجوی گوگل چطوری کار میکنه: وقتی ما یک کلمه رو سرچ می زنیم، موتور جستجوی گوگل میاد و صفحاتی که اون کلمه خاص رو دارند پیدا میکنه و سپس اونا رو بر اساس PageRank شون مرتب میکنه و صفحاتی که PageRank بالاتری دارن رو اول نشون میده و هر چی PageRank کمتر باشه رتبه اون صفحه وب پایین تر میره.

خوب PageRank یک صفحه وب چطوری تعریف میشه (یا همون پیج رنک گوگل): از اونجایی که PageRank روی یک گراف تعریف میشه ما اول باید گره و یال های گراف رو مشخص کنیم. به عبارت دیگه توی سرچ گوگل گره چیه و یال چیه؟
گره: هر صفحه وب، تویی گراف گوگل یک گره توی است
یال: در گراف گوگل، یال به معنای Link داشتن یک صفحه وب به یک صفحه وب دیگر است. این ارتباط جهت دار است. یعنی اینکه وقتی از صفحه وب ۱ به صفحه وب ۲ یک Link دارد، برعکس اون ممکن است وجود نداشته باشد.
خوب PageRank  (پیج رنک گوگل) یک صفحه چطوری حساب میشه: فرض کنید شما یک صفحه وب دارید که تازه به گوگل معرفی کردید. کاری که گوگل انجام میده اینکه می بینه چه صفحات وبی، به این صفحه شما لینک دارن. و بعد بر اساس میزان قدرت اونا و الگوریتم PageRank (که توی این مطلب مفصل در موردش توضیح دادیم)، PageRank صفحه وب شما رو محاسبه میکنه. بعد اگر کاربری توی گوگل یک کلمه جستجو کرد که توی صفحه وب شما وجود داره، صفحه وب شما رو بر اساس مقدار PageRank ی که داره رتبه بندی میکنه.

بخاطر همین هست که صاحبان سایت دنبال تبلیغ کردن سایت خودشون توی سایت های با PageRankی بالاتر هستن. چون از این طریق میخوان PageRank سایت خودشون هم ببرن بالا.

البته ذکر یک نکته بسیار مهم است : PageRank دیگر به عنوان معیاری برای رتبه بندی کردن سایت ها استفاده نمیشود و معیارهای دیگری در نظر گرفته شده است. صحبت در مورد این موضوع خارج از حوصله این مطلب است.
پیشنهاد من برای بالا بردن رتبه سایت تون : یکی از مهمترین ملاک ها برای بالا بردن سایت تون توی رتبه گوگل داشتن محتوی ناب و اورجینال است. (کپی و پیست نبودن مطلب)

برچسب ها

نوشته های مشابه

1 نظر در “پیج رنک گوگل ، نمونه کاربرد الگوریتم های داده کاوی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن