داده کاویداده کاوی برای مدیران

گامهای انجام پروژه داده کاوی در کسب و کار

در بسیار از کسب و کارها وسازمان‌ها داده کاوی به عنوان یک جزء تکنولوژی تحلیلی (analytical technology component) در نظر گرفته می شود. در این دیدهدف استفاده از داده کاوی، رسیدن به یک جواب برای یک مشکل یا چالش کسب و کار با استفاده از ابزارهای تکنولوژیک است. همین دید اشتباه باعث شده است که مدیران کسب و کار فکر کنند که انجام پروژه خوب و بدون نقص داده کاوی یعنی خریدن نرم افزار و سخت افزار  های مرتبط با داده کاوی.
مفهوم و تعریف درست داده کاوی در کسب و کار عبارت است:

داده کاوی در حوزه کسب و کار یک فرایند گام به گام است که در آن متخصصان حوزه داده کاوی و متخصصان حوزه کسب و کار به صورت مداوم با ابزارها و تکنولوژی‌های داده کاوی در ارتباطات هستند تا بتوانند بهترین راه حل را برای مشکلات کسب و کار ارائه دهند. بر این اساس گام‌های داده کاوی در یک کسب و کار را می‌توانیم به صورت زیر برشماریم

  1. شناسایی مشکلات و چالش‌های کسب و کار
  2. تحلیل دقیق و موشکافانه مشکلات و چالش‌ها
  3. شناسایی ابزارها و تکنیک‌های مناسب داده کاوی برای حل مشکلات یا چالش‌ها
  4. پیاده سازی راه حل و نظارت بر خروجی

گام های بیان شده در بالا می بایست به صورت متوالی انجام شوند و وردوی هر گام، خروجی گام قبلی است. به عبارت دیگر تا یک گام انجام نشود، شروع گام بعدی ممکن نیست.

داده کاوی در کسب و کار

گام های داده کاوی در کسب و کار

تجربه نشان داده است که گام ” شناسایی مشکلات و چالش‌های کسب و کار ” مهم‌ترین گام در موفقیت داده کاوی در کسب و کارها است. نکته مهمی که بر اساس این تجربه قابل ذکر است؛ این است که در مهمترین گام داده کاوی، نقش متخصصان و نیروی انسانی بسیار پر رنگتر است  ابزاها و تکنولوژی  است.

در این مطلبقصد داشتیم تا یک تعریف دقیقتر از داده کاوی از منظر کسب و کار ارائه بدهیم، و دید تکنولوژی تحلیلی محض را نسبت به داده کاوی در کسب و کار برطرف کنیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن