داده کاویداده کاوی برای مدیرانمطالعه موردی داده کاوی

کاربرد داده کاوی در تشخیص تخلفات قانونی

یکی از مهمترین کارکردها داده کاوی در فعالیت های قانونی، کمک به اجرای دقیق قانون است. ابتدا یک تعریف از داده کاوی ارائه میدیم که تعریف قبلی رو کمی کامل‌تر می کنه. داده کاوی ابزاری است که به ما کمک می‌کند تا اطلاعات (Information) را از داده‌ها(Data) استخراج کنیم. ما به این فرایند می گیم کشف دانش (knowledge discovery). کشف دانش به کمک ما کمک می‌کند تا الگوهای مناسب رو از دل داده‌های با حجم بالا استخراج کنیم.
بازرسانی که در حوزه کشف تخلفات قانونی کار می‌کنند، معمولاً حجم بالایی از اطلاعات رو مورد بررسی قرار می‌دهند که شامل ۱) داده‌های موجود در سازمان‌ها که مورد بررسی قرار می‌گیرند، ۲) تجربیات و دانشی که خود بازرس دارد و ۳) پرونده‌های که قبلاً برسی کرده‌اند و سایر منابع داده‌ای. هر چه میزان این داده‌ها بیشتر باشد تجربه فرد کاملتر می‌شود و می‌تواند تخلفات را راحت تر شناسایی کند.

اگر بخواهیم با استفاده از تعریف بالا، پاراگراف قبلی رو ترجمه می‌کنیم می شه: معمولاً بازرسان با توجه به دانشی که دارند یک سری الگو مهم را برای خود تببین می‌کنند که می‌تواند به عنوان راهنما برای شناسایی تخلفات به کار گرفته شوند. به عبارت دیگر وقتی شواهد  نشان دهد که فرایندهای یک سازمان با الگوهای تخلفات تبیین شده توسط بازرس همخوانی دارد، می‌تواند نشان دهنده شرایطی باشد که احتمالاً تخلفی رخ خواهد داد.
وقتی حجم داده‌ها بالا برود تحلیل و بررسی آنها و کشف الگوها، کمی زمانبر و سخت می‌شود. داده کاوی می‌تواند در این زمینه به افراد بازرسان در تبیین الگوها دقیق‌تر و مطمئن‌تر کمک کند.

کارکردهای دیگر داده کاوی در تشخیص تخلفات قانونی، به شرح زیر است
۱- با جمع آوری داده های بازرسان در حوزه‌های مختلف ، می‌توان سازمان‌ها را بر اساس اینکه کدام نوع تخلفات در آنها شایعتر است دسته بندی کند.
۲- داده کاوی می‌تواند پیش بینی را در مورد تخلفات آتی بعضی از سازمان‌ها ارائه دهد. به عنوان مثال اگر ما یک الگو کشف کرده باشیم و فعالیت‌های یک سازمان  با آن الگو منطبق است می‌تواند سایر فعالیتهای که احتمالاً آن سازمان انجام خواهد داد را بر اساس الگوی کشف شده، تشخیص دهیم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن